Wysłałam syna, aby pojechał do dziadków na wieś, aby poznać inne życie niż tylko to, które zna z komputera lub internetu. Ma już piętnaście lat, więc jest już prawie dorosłym facetem, a zajmuje się takimi głupotami cały czas.

Do czego służą przyczepy skorupowe?

przyczepy skorupoweMoi dziadkowie to poważni ludzie, prowadzący własne gospodarstwo rolne. Syn wyjechał do nich na tydzień. Z dziadkiem uczył się jak działają schładzalniki do mleka, musiał też nauczyć się doić krowy. Gdy do mnie dzwonił i opisywał swoje przeżycia z takim przejęciem, byłam z niego bardzo dumna. Opowiadał, że dziadek tłumaczył mu co to są solidne przyczepy skorupowe. Głównie przeznaczone są do roślin wykopywanych przez rolników. Cieszyłam się, że w końcu robi coś na świeżym powietrzu, a u dziadków krzywda mu się nie stanie. Następnego dnia mieli czyścić rozrzutniki obornika. Myślałam, że temu nie podoła, że będzie krzyczał, że fuj i się tego nie podejmuje, a jednak. Dziadek ma chyba niesamowity dar przekonywania, ponieważ młody jest zadowolony z ich wspólnie spędzanego czasu i wymyślanych przez dziadka zajęć. Udało im się wyczyścić te rozrzutniki obornika, żeby otwory nie były zapchane, i żeby swobodnie można było nawozić. Nie ma to jak zdrowy nawóz z własnego obornika. Nic tak nie podniesie upraw do góry, nie ma co. Ogólnie wiem jak to działa, bo jak mieszkałam u rodziców, to musiałam znać wiele z tych urządzeń. Obsługiwałam trochę z tatą wozy paszowe, bo szybciej tak nakarmić zwierzęta. Nie trzeba wszędzie chodzić, uruchamia się taki wóz paszowy i gotowe. Mój syn zastanawiał się, czemu mają służyć schładzalniki do mleka. Wytłumaczyłam, że wtedy mleko może dłużej cieszyć się dobrą jakością. I szybciej może być umieszczane w kartonikach, gdy jest zimne. Ciepłe mleko szybciej może skwaśnieć. Tak się czasem dzieje, zwłaszcza, gdy są cieplejsze dni.

Więc trzeba uważać, żeby się nie zepsuło. Dlatego takie urządzenie trochę ułatwia pracę. Gdy syn wrócił do domu, był nie do poznania. Nie siedział już ciągle przed komputerem. Poszedł opowiadać kolegom jak świetnie się bawił. Nie może się doczekać kolejnych odwiedzin.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *