Pierwszy samochód, którym jeździmy jest najczęściej zakupiony za długo oszczędzanie pieniądze i przywiązujemy się dodanego emocjonalnie. Dbamy i pielęgnujemy go jak członka rodziny, dlatego też przeżywamy nawet najmniejszą rysę na karoserii. Jednak każde auto w końcu kończy na złomowisku.

Kiedy złomujemy samochód? 

złomowanie samochoduDopóki samochód jest sprawy i w miarę nowy, to nie myślimy o jego zmianie. Im nowszy mamy model, tym rzadziej się będzie psuł, a my nie będziemy ponosili wysokich kosztów utrzymania. Najczęściej po dziesięciu latach systematycznego użytkowania auto zaczyna się psuć i trzeba wymieniać dość drogie części, które pracują nieprzerwanie od momentu opuszczenia fabryki. Złomowanie samochodu następuje w dwóch przypadkach. Kiedy mamy wypadek i samochód nie nadaje się do jazdy, ponieważ szkody znacznie przewyższają wartość pojazdu, albo kiedy auto jest tak stare i zniszczone, że stwarza realne zagrożenie dla kierowcy i uczestników ruchu drogowego. Cena jaką uzyskamy za wrak samochodu, zależy od jego stanu. Czy jest na chodzie, czyli czy można nim jeździć, czy posiada znaczne ślady rdzy na karoserii i czy ma sprawny silnik. Oddając auto na złom, najczęściej w zamian dostajemy około pięć, dziesięć procent jego wartości. Im lepszy będzie jego stan techniczny, tym więcej pieniędzy za niego dostaniemy. Najcenniejszy dla złomowiska jest silnik i karoseria, ponieważ mogą je dalej sprzedać i jeszcze na tym zarobić. Na złomowaniu pojazdu zawsze traci jego właściciel, dlatego z wraku wyciąga wszystkie najcenniejsze przedmioty. 

Dla złomowiska ważny jest ciężar pojazdu, gdyż go później sprzedają na kilogramy. Często kierowcy, którzy mieli drobne kolizje mogą kupić na złomowisku części do swoich aut w całkiem dobrym stanie i muszą je jedynie pomalować na pożądany kolor.