Wydłużenie okresu korzystania z basenu w ogrodzie

 

W Polsce baseny ogrodowe nadal kojarzone są z luksusem. Niemniej jednak powstaje ich znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób decyduje się na montaż basenów ogrodowych. Nie zawsze jednak budowa basenu ogrodowego się opłaca.

Podgrzewanie wody w basenie przy pomocy wymienników ciepła

budowa basenu w atrakcyjnejAby taka budowa była opłacalna, trzeba wiedzieć, jak ekonomicznie i ekologicznie używać basenu ogrodowego. Duże koszty pochłania zazwyczaj ogrzewanie wody w basenie ogrodowym oraz jej oczyszczanie. Są jednak sposoby, dzięki którym koszty te mogą zostać ograniczone. Niektórzy uważają, że w Polsce klimat nie sprzyja budowie basenu ogrodowego. Rzeczywiście jesteśmy krajem, w którym upały pojawiają się tylko przez kilka miesięcy w ciągu roku. To jednak wcale nie świadczy o tym, że budowa basenu w ogrodzie jest złym pomysłem. Obecnie firmy oferują takie usługi jak budowa basenu w atrakcyjnej cenie – chodzi zarówno o baseny ogrodowe jak i baseny wewnętrzne. 20 – 40 dni w roku – to właśnie okres, w którym można cieszyć się basenem ogrodowym. Jeśli chcemy wydłużyć ten okres nawet kilkukrotnie, powinniśmy skorzystać z różnych możliwości ogrzewania wody w basenie ogrodowym. Jest wiele sposobów, dzięki którym można ogrzać wodę w basenie. Jednym z nich jest stosowanie wymienników ciepła. Niektórzy decydują się też na instalację pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Jeszcze inni kupują specjalne elektryczne podgrzewacze wody.

Pierwsze z urządzeń do podgrzewania wody na bieżąco to wymiennik ciepła. Ma on za zadanie wymieniać energię pomiędzy dwoma jej nośnikami. Cała instalacja jest zamontowana tak, by była podłączona do pieca centralnego ogrzewania. Najważniejszy jest tu jednak odpowiedni wybór podzespołów całej instalacji. Jeśli w wodzie basenowej znajduje się chlor, stosuje się wymienniki ze stali nierdzewnej lub tytanu.