Mechanizm otwierania bramy przesuwnej pełni bardzo ważną rolę. Jego celem jest szybkie i ciche poruszanie ciężkim skrzydłem bramy wjazdowej. Praktyczne i wydajne siłowniki pomagają w sprawnym ruchu całej, metalowej konstrukcji. Montaż siłowników można wykonać samemu, zgodnie z instrukcją, lub powierzyć elektrykowi, mechanikowi od bram przesuwnych.

Montaż siłowników do napędu bramowego

siłowniki do bram przesuwnychPoprawnie zamontowane siłowniki odpowiadają za prawidłową pracę bramy przesuwnej. Przy wyborze nowego napędu do starej bramy, warto brać pod uwagę parametry metalowego skrzydła. Ważne, by siła skierowana była optymalnie w stronę ruchu. Wydajne siłowniki do bram przesuwnych przez długi czas działają bezawaryjnie. Wystarczy bieżąca konserwacja i mamy gwarancję długiego, bezpiecznego użytkowania napędu. Siłownik można zainstalować samemu, ale trzeba się do tego przygotować. Potrzebne jest minimum wiedzy z zakresu mechaniki i fizyki. Miejsce, w którym zamontowany zostanie napęd, musi być dopasowane do wielkości skrzydła. Bierzemy pod uwagę wysokość, szerokość i ciężar. Często bramy kute różnią się od siebie kształtem, dekoracjami i sposobem ułożenia konstrukcji ramowej. Te wszystkie czynniki wpływają na umiejscowienie siłowników w obrębie słupka bramowego. Długość siłownika dopasować należy do długości skrzydła bramy. Im skrzydło dłuższe, tym dłuższy musi być siłownik, gdyż dźwiga po części ciężar skrzydła.   

Podczas wybierania siłownika do bramy wjazdowej o automatycznym napędzie, warto zwrócić uwagę na podstawowe czynniki. Jednym z nich jest wielkość i długość bramy. To od rozmiarów skrzydła zależy długość siłownika. Dłuższe skrzydło wymaga montażu odpowiednio długiego siłownika. Moc napędu jest także dostosowana do ciężaru bramy, gdyż musi ją utrzymać podczas przesuwania.