Każdy, kto interesuje się różnymi technikami artystycznymi, prędzej czy później przeżyje przygodę z decoupage. Jest to technika zdobienia różnych przedmiotów codziennego użytku, głównie za pomocą nanoszenia na nie papierowych serwetek. Jeżeli jest to dobrze wykonane i wykończone, efekt jest oszałamiający. Co więc należy wiedzieć, jeżeli jesteśmy początkującymi?

Materiały potrzebne do decoupage

syntetyczny lakier do decoupageJeżeli zaczynamy właśnie swoją przygodę z decoupage, musimy zaopatrzyć się w specjalne materiały, które umożliwią nam zdobienie tą techniką. Po pierwsze, musimy zakupić specjalny podkład, dzięki któremu będziemy mogli bez przeszkód nanieść serwetkę na dowolną powierzchnię. Aby serwetka się trzymała, potrzebny nam będzie oczywiście klej. Ostatnio na rynku pojawiła się nowość w postacie kleju z werniksem. Werniks od razu przy naklejaniu zapewnia serwetce połysk, wnikając w jej strukturę bez przemaczania jej. Po zakończeniu zdobienia okazuje się jednak, że przestrzeń z nałożoną serwetką mocno odróżnia się od tej pomalowanej farbą. Aby ujednolicić całą powierzchnię i dodatkowo zabezpieczyć ja przed zniszczeniem musimy użyć specjalnego nabłyszczacza. Jest nim syntetyczny lakier do decoupage, który nadaje całej powierzchni połysk. Są też na rynku dostępne lakiery matujące zdobioną powierzchnię. Mamy więc szerokie pole do popisu. Wszystko zależy odnaszej kreatywności. Można na przykład połączyć lakier matowy z błyszczącym i stworzyć różnowrodną pod kątem struktury powierzchnię. 

Tworzenie pięknie ozdobionych przedmiotów przy pomocy techniki decoupage wymaga oczywiście wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jako początkujący artyści powinniśmy rozeznać się na rynku i zaopatrzyć się we wszystko, co spowoduje, że stworzymy naprawdę piękne rękodzieło.