Wilgoć w domu to zjawisko naturalne i zwyczajne. Powstaje na skutek parowania świeżo połóżonych tynków oraz farb, a także wykonywania prac domowych takich jak suszenie prania czy gotowanie. Najczęściej odprowadza ja z wnętrza system wentylacji pomieszczeń. Źle jednak, kiedy woda dostaje się do domu z zewnątrz i w postaci skroplonej pozostaje na ścianach. 

Działanie membran EPDM

membrany epdmPrzed opadami atmosferycznymi wnętrze budynku osłaniają ściany i dach. Zważywszy jednak, że deszcz i śnieg z największą mocą padają z góry – to właśnie strop pełni najbardziej istotną funkcję w ochronie domu przed wodą. Choć suche powietrze nie jest zdrowe i często utrudnia oddychanie. Nadmierna wilgoć jest od niego bardziej szkodliwa. Powoduje osadzanie się grzyba, a na skutek tego – niestetyczny wygląd ścian, niszczenie konstrukcji oraz zastosowanych ociepleń budynku, a także liczne dolegliwości mieszkańców takie jak alergie, a nawet nowotwory. Z permanentnym sąsiedztwem grzyba w mieszkaniu wiąże się zawsze ogólna podatność na zachorowania, i choćby głównie z tego powodu należy się przed nim zabezpieczyć, stosując pod stropem odpowiednie systemy hdroizolacyjne. Wykorzystywane w tym celu i polecane przez fachowców membrany EPDM posiadają nie tylko system nieprzepuszczania wody z zewnątrz, lecz tzw. oddychające warstwy, które odprowadzają wilgotne powietrze z wnetrza. Syntetyczny kauczuk, z którego są wykonane, jest ponadto wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie zmienia sie pod wpływem działania środków chemicznych.

Tylko odpowiedni system odprowadzania wilgoci z domu i do tego skuteczna hydroizolacja są w stanie ochronić budynek przed szybkim niszczeniem oraz zapewnić jego mieszkańcom bezpieczny oraz komfortowy pobyt. Zastosowanie kauczukowych osłon to bardzo skuteczne rozwiązanie, o którym należy pomyśleć już podczas budowy domu, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty spowodowane poprawianie dachu lub remontem.