W przypadku prowadzenia własnego akwarium szybko okazuje się, że kupno podstawowych elementów to nie wszystko. Pielęgnacja staje się bardzo utrudniona podczas rozrastania się roślin oraz pojawiania się glonów, które zaburzają estetykę. Warto o tym pamiętać i zaopatrzyć się w kilka przydatnych narzędzi, które ułatwią nam dalsze prace. Pierwszą kategorią jest oczywiście dozowanie różnych preparatów.

Akcesoria pozwalające na czystość w akwarium 

sklep z akcesoriami akwarystycznymiTo szczególnie przydaje się podczas wyjazdów. Jednak jest pomocne w prowadzeniu akwarium na codzień, ponieważ nie musimy martwić się o karmienie. Służą do tego karmniki, które często są połączone z pełną automatyką. Dzięki temu po ustawieniu adekwatnych opcji możemy spać spokojnie bez myślena o tym czy nie zapomnieliśmy nakarmić naszych podopiecznych. Sklep z akcesoriami akwarystycznymi powinien mieć tego rodzaju asortyment. Sprawdzi się podczas długich wyjazdów oraz odciąży nas w sytuacjach kiedy nie mamy czasu regularnie i o tej samej porze karmić rybek. Kolejną, a zarazem chyba najszerszą grupą są oczywiście akcesoria związane z czyszczeniem. Niestety rozwój glonów w akwarium nie sprzyja ładnemu wyglądowi. Już za wczasu warto uzbroić się w czyściki. Są to specjalne szczoteczki, które pozwolą na usuwanie brudu z elementów takich jak zamki czy też szyby. Przydatne mogą okazać się również gąbeczki, które zakładamy na dłonie tak jak rękawiczki. Dzięki temu dyskretnie i regularnie możemy pozbywać się glonów z przedniej szyby.

W większych zbiornikach równie ważny okaże się nam odmulacz. Niestety w przypadku sporej ilości wody, ryb oraz roślin łatwiej jest używać preparatu odmulającego niż często zmieniać całą wodę. Jest to również nie dobre dla organizmów żyjących w akwarium i narażamy je na szok. Taki odmulacz może okazać się przydatnym narzędziem i poprawi jakość wody.