Gramofon to specyficzne urządzenie, w którym dźwięk generowany jest za pomocą mechanicznego nacisku igły na płytę. Za wytworzenie drgań, które są wzmacniane i przesyłane do głośników, odpowiada igła gramofonowa znajdująca się we wkładce. Dzielimy je na wiele rodzajów, które charakteryzują się innym sposobem przenoszenia i charakterystyki samego dźwięku.

Wkładka odpowiadająca za dźwięk z płyty winylowej

wkładka gramofonowaMożemy je podzielić na parę różniących się od siebie rodzajów. Pierwszym z nich jest najczęściej stosowany typ wkładki, czyli typ elektromagnetyczny. Wkładka gramofonowa zbudowana w ten sposób posiada stacjonarną cewkę oraz ruchomy magnes. Oprócz elektromagnetycznego typu wyróżniamy także wkładki magnetoelektryczne. W przeciwieństwie do tego pierwszego rodzaju posiadają one nieruchomy magnes oraz ruchomą cewkę. Spotkamy też wersję charakteryzujące się wysokim poziomem napięcia. Oprócz typów samych wkładek na uwagę zasługują także rozmaite typy igieł. Do najważniejszych ich wersji możemy zaliczyć modele sferyczne, eliptyczne oraz wersje fine-line. Różnią się one od siebie rodzajem szlifu, który determinuje sam kształt końcówki igły. Każdy z nich ma inne właściwości. Warto także pamiętać, że wkładki posiadają konkretną żywotność. Jest ona w dużym stopniu zależna od poprawnie przeprowadzonej kalibracji wkładki i całego gramofonu.

Kalibrację najlepiej przeprowadzić w punkcie zajmującym się naprawą i ustawieniem gramofonów. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie gramofonu do pracy ustawi w nim prawidłowy nacisk igły na płytę oraz ustawi i skalibruje kąty pracy wkładki oraz ramienia. Dzięki dobrze przeprowadzonych czynnościach regulacyjnych, nasz gramofon będzie gotowy do długotrwałego odtwarzania naszej kolekcji płyt winylowych.