Podczas pracy, kierowcy spotykali się z wieloma sytuacjami które były trudne do rozwiązania bez posiadania nagrania z ich przebiegu. Kurierzy i kierowcy transportowi, odpowiadający za powierzone im samochody, często musieli udowadniać iż wypadek nie był spowodowany z ich winy, co czasem należało do bardzo trudnych zadań, zwłaszcza jeśli sytuacja spowodowana była działaniem nieuczciwych kierowców na drodze.
Kamery do samochodów służbowych
Z tego powodu, kamery samochodowe były widywane coraz częściej w pojazdach służbowych, gdyż sama ich obecność umożliwiała na szybkie zakończenie spornej sytuacji i ominięcie wielu nieprzyjemności jakie z takową się wiązały. W wielu firmach transportowych, pierwszym zakupem do samochodu była właśnie kamera do samochodu Atrakcyjna cena tych urządzeń była bowiem na tyle przystępna, iż nawet w przypadku konieczności wyposażenia w nie całego parku maszynowego, nie należały one do zbyt wygórowanych inwestycji. Kamery, nawet najprostsze, umożliwiały jednak nie tylko rejestrację przebiegu trasy, ale często posiadały również funkcję zapisu prędkości, a lepsze modele umożliwiały sparowanie z nawigacjami samochodowymi, pozwalając na dokładne odtworzenie drogi przejazdu samochodu do miejsca docelowego. Podczas gdy urządzenia te były nieocenioną pomocą w sytuacjach spornych, często służyły również jako pomoc w orientacji na nieznanych trasach, nieoznakowanych na mapach satelitarnych.
Po przejrzeniu nagrania z przejazdu, kierowcy mogli więc zapoznać się z położeniem najlepszych dróg i skrótów, znacznie przyśpieszających czas dotarcia do miejsca docelowego. Kamery były również urządzeniami o tyle wygodnymi, iż nie musiały być montowane w pojeździe na stałe. Bardzo wielu zawodowych kierowców używało owych urządzeń zarówno w samochodach prywatnych, jak i służbowych.