Obecnie oprócz nawożenia stosuje się różnego rodzaju preparaty, które mają wpłynąć na jakość i ilość uzyskanych plonów. Wiele z nich pozwala między innymi na podniesienie odporności uprawianych roślin. Służą do tego coraz częściej wykorzystywane biostymulatory, czyli stymulatory wzrostu roślinności.

Jak biostymulatory wkraczają w życie rolników

biostymulatory dla zbóżNowoczesne podejście do wielu dziedzin życia dostarcza rolnikom nowych produktów i rozwiązań, aby to co robią było jeszcze bardziej efektywne i charakteryzowało się najwyższą do tej pory jakością. Biostymulatory nie biorą bezpośrednio udziału w regulacji procesów rolniczych, ale oddziałują na metabolizm oraz wspomagają i stymulują procesy życiowe uprawiany roślin. Są to preparaty, które posiadają różny skład i pochodzenie oraz pobudzają procesy życiowe na każdym poziomie organizacji biologicznej – od łanu, przez organy, tkanki i komórki, aż po zmiany na poziomie molekularnym. Zmieniają one metabolizm tak, aby roślina była silniejsza i odporniejsza na czynniki stresowe (suszę, ekstremalne temperatury, wysokie promieniowanie UV, zasolenie). Potrafią one również regulować w sposób pośredni lub bezpośredni procesy fotosyntezy, pobierania i transportu wody oraz transpiracji. Biostymulatory dla zbóż mogą w przyszłości zagwarantować opłacalność wielu upraw oraz wykorzystać potencjał biologiczny wielu gatunków, które stoją pod znakiem zapytania ze względu na widoczną zmianę warunków atmosferycznych w różnych regionach świata. Jest to coraz częściej wykorzystywane przez rolników rozwiązanie, które zapewnia im wytrzymałe i odporne plony.

Biologia i nauka zapewniają wiele nowych pomysłów i produktów dla rolnictwa. Niektóre z nich mogą sprawdzić się w wielu sytuacjach i przez bardzo długi czas. Dzięki ich wykorzystywaniu rolnicy otrzymają idealne plony, a producenci artykułów takich, jak biostymulatory będą cieszyć się rosnącym zapotrzebowaniem oraz zaufaniem klientów.