Właściwy sposób żywienia zwierząt hodowlanych jest kluczowy ze względu na zdrowie zwierząt, ich wydajność i zdolności produkcyjne. Warto zastanowić się wcześniej, jakie składniki odżywcze powinny być na bieżąco dostarczane, oraz w jaki sposób zapasy żywienia przechowywać.

Specyfika i zastosowanie folii rolniczej

folia rolniczaDostarczanie zwierzętom potrzebnych składników odżywczych związane jest również z odpowiednim sposobem przechowywania pożywienia. Do popularnej paszy objętościowej dla zwierząt – sianokiszonki wykorzystywana jest najczęściej folia rolnicza. Taka pasza dla zwierząt niejednokrotnie musi być przechowywana nawet przez kilkanaście miesięcy, dlatego trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania. Dobra folia do sianokiszonki będzie odporna na zmienne warunki atmosferyczne – deszcz, mróz, wysokie temperatury. Bezdyskusyjnie musi być też wytrzymała a zarazem elastyczna, w tym odporna na ewentualne uszkodzenie podczas owijania. Dzięki wysokiej elastyczności folii możliwa jest skuteczna ochrona owijanej nią zawartości. Nie bez znaczenia jest też odporność na działanie promieni UV. Folie do sianokiszonek dostępne są w kilku kolorach. W okresie niskich temperatur lepiej sprawdzi się folia w ciemnym kolorze ze względu na obniżenie tempa procesu kiszenia. Folie rolnicze różnią się też grubością, wielowarstwowa struktura jest też istotna ze względu na jakość zabezpieczenia przechowywanej w folii zawartości.

Odpowiednia ochrona przechowywanej paszy związana jest bezpośrednio z dobrą jakościowo folią rolniczą. Niezmiernie ważne jest bowiem stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju fermentacji beztlenowej. Z kolei jakość przechowywanej paszy przekłada się na wartości odżywcze a następnie zdolność i jakość produkcyjną zwierząt.