Mój sąsiad od jakiegoś czasu przymierzał się do tego, żeby zamontować u siebie pompę ciepła, ale do tego była potrzebna studnia głębinowa. Nie posiadał jej na działce, ale jego teren miał bardzo dobre uwarunkowania pod tym względem. Dlatego też zamówił firmę, która zajmowała się wierceniami geologicznymi i zaczęły się działania.

Budowa studni głębinowej

praktyczne studnie głębinowe w BielskuZanim jednak rozpoczęły się te prace, sąsiad musiał dostać pozwolenie na tego typu obiekt znajdujący się na jego działce. Nie musiałby mieć pozwolenia, gdyby nie fakt, że na działce znajduje się duży dom. Zastanawiam się tylko nad tym, skąd on wiedział, że można tutaj budować studnie. Dopiero po jakimś czasie zorientowałem się, że dawniej były przeprowadzane tutaj badania przez instytut naukowy które wykonywały praktyczne studnie głębinowe w Bielsku. Jak już miał określone warunki techniczne i zezwolenie na budowę, to przyjechali geolodzy, którzy wykonywali praktycznie studnie głębinowe w Bielsku. Wiercenie studni było głośne i uciążliwe, ale na szczęście wszystko przebiegło sprawnie w krótkim czasie. Zauważyłem, że w późniejszym czasie specjaliści zajmowali się podłączeniem pomp ciepła i studni do domu. Sam wówczas zacząłem się zastanawiać nad tym, czy może i mnie będzie możliwość podłączenia takiej instalacji. Słyszałem, że to rozwiązanie jest niezwykle ekologiczne i wpływa na oszczędzanie, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Być może potem się na to zdecyduje, jak odłożę odpowiednią sumę pieniędzy na ten cel. Wszystko kosztuje, aczkolwiek wiem, że po jakimś czasie pieniądze by mi się zwróciły.

Kilka dni trwało, zanim u sąsiada skończyły się definitywnie prace nad studnią. Jest on do dnia dzisiejszego zadowolony z działania pompy ciepła umieszczonej w studni. Działa bez jakiegokolwiek zarzutu. Nic dziwnego, skoro korzysta z jednego z lepszych rozwiązań.