Pompa ciepła – czyste grzanie

 

W dobie ogromnego zanieczyszczenia środowiska oraz nadmiernej eksploatacji jego zasobów wciąż poszukujemy odnawialnych źródeł energii, które będą przyjazne środowisku naturalnemu. Nie małe znaczenie mają także wciąż rosnące opłaty za media i koszty utrzymania domu. Dlatego też zainteresowanie pompami ciepła wzrasta każdego roku.

Rodzaje pomp ciepła

odwierty dla pomp ciepłaZainstalowanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania, pozwala na realne obniżenie rachunków w sezonie grzewczym. W zależności od zastosowanej technologii oraz wydajności pompy będziemy musieli liczyć się jedynie z opłatami za energię elektryczną, która zasila pompę, jednak w porównaniu do ponoszonych każdego roku kosztów na dotychczasowe paliwo, będą to zdecydowane mniejsze kwoty. Od czego zależy wysokość oszczędności? Przede wszystkim od rodzaju pompy. Do dyspozycji mamy trzy główne rodzaje w zależności od dolnego źródła ciepła, są to pompy powietrzne, gruntowe oraz wodne. Najwydajniejsze w naszym klimacie wydają się być pompy pobierające ciepło z gruntu. Tutaj do czynienia mamy z dwoma typami wymienników ciepła: poziomymi i pionowymi. Wymienniki poziome montowane są na niewielkiej, kilkumetrowej głębokości, gdzie temperatura waha się od 0 do 8 stopni. To zapewnia wydajną pracę pompy oraz mniej więcej o połowę niższe rachunki za ogrzewanie, niż w przypadku gazu ziemnego. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są wymienniki pionowe. Jednak odwierty dla pomp ciepła z tymi wymiennikami sięgają głębokości kilkudziesięciu metrów, co zdecydowanie zwiększa koszty instalacji. W odpowiednio przygotowane odwierty dla pomp ciepła wpuszczane są tzw. sondy pionowe, które odpowiadają za równomierną i ekonomiczną pracę pompy przez cały sezon. Nie każdego jednak stać na tak dużą inwestycję, dlatego zdecydowanie częściej stosowane są poziome wymienniki ciepła.

Pamiętajmy, że pompa ciepła może działać jako podstawowa instalacja grzewcza, lub też współpracować z już istniejącym kotłem, jako instalacja pomocnicza. Ważnym elementem w całej instalacji jest także wybór odpowiedniego górnego źródła ciepła, czyli, innymi słowy, grzejników w domu. Pompy ciepła zdecydowanie najlepiej pracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli najczęściej podłogowym.