Narzędzia warsztatowe mają tendencję do bycia delikatnymi. Zwłaszcza precyzyjne, dokładnie wykonane maszyny zwykle nie posiadają zbyt dużej odporności i muszą być obsługiwane uważnie. Przy większych urządzeniach, problemem może być nawet zwykłe nagromadzenie się kurzu wewnątrz, co zwykle może powodować nadmierne przegrzewanie się i zacinanie.

Wygodny odkurzacz do warsztatu naprawczego

odkurzacz warsztatowyCzyszczenie takich maszyn nie jest jednak czynnością prostą i wygodną. Sama konstrukcja urządzeń warsztatowych często uniemożliwia konserwację ich wnętrza ze względu na bardzo ciasno usytuowane podzespoły i wymaga ich rozmontowania, by w ogóle mogły zostać wyczyszczone i konserwowane. Niewielu właścicieli decyduje się na takie czynności, co często kończy się uszkodzeniem maszyny po pewnym czasie. Jednym z najlepszych rozwiązań problemu konserwacji sprzętu jest zwykle odkurzacz warsztatowy. Podczas gdy zwykłe odkurzacze przemysłowe zazwyczaj posiadają za duże gabaryty, by można było je bezproblemowo wykorzystywać w warsztacie, to pneumatyczne odkurzacze, przeznaczone właśnie do warsztatów zazwyczaj mogą być usytuowane w dowolnym miejscu, gdyż składają się wyłącznie z końcówki, przypominającej pistolet malarski, przewodu i zbiornika. Cała ich praca kontrolowana jest przez włącznik znajdujący się na chwycie końcówki, a zbiornik, zwłaszcza mniejszy, można łatwo przenieść w dowolne miejsce.

Końcówka zwykle bywa bardzo wygodna i umożliwia ściąganie osadu i pyłu nawet podczas pracy, co szczególnie przydaje się podczas obróbki materiału podatnego na zanieczyszczenie. Posiada również możliwość odwrócenia ciągu i używania odkurzacza jako dmuchawy o wysokiej mocy, co zdecydowanie przydaje się podczas czyszczenia niedostępnych części maszyn warsztatowych.