W dzisiejszych czasach raczej nikt nie ma wątpliwości do czego służy smartfon, notebook czy czytnik do książek elektronicznych. Większość osób wie do czego używany jest fax czy blender.

Jaki musi być papier do plotera?

papier do ploterMimo tego, że świat ulega ciągłej cyfryzacji oraz wciąż powstają i wchodzą do użycia nowe technologie i gadżety to wciąż używamy czegoś tak staromodnego jak segregatory do ważnych dokumentów i nadal wykorzystujemy do nadawania przesyłek koperty bąbelkowe. Są jednak urządzenia, które mimo tego, że funkcjonują na świecie od długiego czasu dla wielu osób są wciąż zagadką i osobie postronnej ciężko jest stwierdzić do czego one tak właściwie służą. Jednym z takich urządzeń jest ploter. Najprościej mówiąc jest to komputerowe urządzenie peryferyjne, które służy do pracy z ogromnymi powierzchniami płaskimi. Można więc stwierdzić, że ploter to taka wielka drukarka, na której można drukować na wielkich kartkach papieru (specjalny papier do plotera). W odróżnieniu jednak od drukarki przy użyciu plotera można również wycinać oraz grawerować. Ploter bywa najczęściej używany przez architektów oraz grafików komputerowych, czasami również przez poligrafów. Używa się go również do kreślenia map, przewodników oraz wieloformatowych wykresów czy bilbordów. Czasem przy użyciu plotera tworzy się również niewymiarowe produkty, które wymagają zarówno nadrukowania jakiegoś elementu i od razu wycięcia całego kształtu – na przykład koperta c6, która ma być użyta jako koperta na zaproszenie ślubne.

Ploter jednocześnie drukuje zaplanowany teksty czy mały obraz oraz wycina odpowiedni kształt, który potem należy jedynie skleić. Jest to o wiele szybszy sposób tworzenia własnoręcznych kopert ślubnych, niż najpierw ich drukowanie, a potem własnoręczne wycinanie kształtu

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *