Obrzeża ogrodowe z kostki granitowej

Kostka granitowa jest popularnym materiałem do budowy chodników, podjazdów, placów oraz innych nawierzchni w ogrodach przydomowych oraz przestrzeniach publicznych. Posiada ona wysoką odporność na bardzo niskie lub bardzo wyskie temperatury.Ponad to jest ona odporna na ścieranie, nie chłonie wilgoci oraz jest trwała. Nie traci ona swoich właściwości wizualnych, dlatego nie potrzebuje konserwacji i jest estetyczna przez długi czas. Wystarczy tylko od czasu do czasu wyczyścić ją strumieniem wody z myjki. 

Zastosowanie kostki granitowej w ogrodzie

trwała szara kostka granitowaGanit to bardzo twardy i trwały kamień, dlatego też kostka granitowa jest bardzo wytrzymała i nawierzchnie z niej wykonane będą wręcz niezniszczalne. Nawierzchnie, jakie można budować z kostki granitowej to między innym chodniki, schody, tarasy, ścieżki, place, a nawet obrzeża rabat w ogrodzie. Trwała szara kostka granitowa idelanie sprawdzi się jako obrzeże ograniczające brzegi rabat kwiatowych. Wystarczy wyznaczyć granicę rabaty, a następnie wykorytować wąski rów na głębokość około 20 cm. Następnym etapem jest wsypanie do wykopanego rowku kruszywa, na przykład żwiru. Kolejny etap to wykonanie zaprawy cementowej, która należy wyłożyć na wysypany uprzednio żwir. Następnie układamy kostkę granitową jedną obok drugiej, łącząc pojedyncze kostki za pomocą zaprawy, ale należy uważać, aby nie pobrudzić zaprawą kamienia. W ten sposób możemy układać różne kształty obrzeży, takżę łuki i okręgi. Po zakończeniu rabatę kwiatową wykładamy czarną agrotkaniną, która zapobiega wzrostowi chwastów oraz wysypujemy korę sosnową przekompostowaną pomiędzy rośinami.

W ten sposób uzyskujemy efektowne rabaty kwiatowe, które są odgrodzone od trawnika kostką granitową. Kora sosnowa nie wysypuje się na trawnik, dzięki odpowiedniej wysokości rabaty. Łatwość koszenia umożliwia tylko lekko wystająca ponad powierzchnię kostka granitowa, która nie zahacza o kosiarkę.