Nawozy naturalne dla roślin

Nawozy naturalne znane są rolnikom i hodowcom od lat. Obornik lub kompost nadal są bardzo popularnym sposobem, aby wspomagać tempo wzrostu roślin. Takie nawozy można wytwarzać samodzielnie, ale istnieją także takie ogólnodostępne w sklepach ogrodniczych. Czy warto je stosować?

Granulowane i suszone nawozy naturalne 

obornik granulowanyIstnieje wiele rodzajów nawozów, mogą być one naturalne bądź sztuczne. Mają one za zadanie wspomagać wzrost i rozwój roślin, a także uzupełniać brakujące składniki odżywcze w glebie. Znanym od dawna i wciąż popularnym nawozem jest obornik oraz kompost. Są to nawozy organiczne, powstające ze składników pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Kiedyś były źródłem nieprzyjemnego zapachu, gdyż obornik powstawał na bazie odchodów zwierząt gospodarskich, a kompost to rozkładająca się materia organiczna, na przykład części roślin. Aktualnie wyeliminowano ten problem poprzez zastosowanie różnych technik suszenia. W ten sposób otrzymujemy obornik granulowany lub suszony, który nie wydziela przykrego zapachu. Można stosować go w szeroko pojętym rolnictwie, ale także w przydomowych ogrodach i działkach. Niewielkie ilości warto również aplikować kwiatom doniczkowym, aby pięknie kwitły i rosły. Nawozy naturalne są także bardzo często stosowane w uprawach ekologicznych, tak popularnych w ostatnim czasie. Takie nawożenie dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot czy fosfor. Oprócz tego jest bogaty w bakterie ze specjalnej grupy, która promuje wzrost roślin.

Nawożenie roślin naturalnymi sposobami to bardzo dobra praktyka, która oprócz wspomagania upraw, dodatkowo zapobiegnie procesowi wyjaławiania się gleby. Nawozy te podaje się w wygodnej, suszonej wersji w postaci, na przykład, granulatu. Dzięki temu łatwo nam odmierzyć potrzebną dawkę oraz uniknąć przenawożenia.