Mocne prasy do drewna

 

Przetwórstwo drewna bardzo często wiąże się z koniecznością jego klejenia. Z kolei jeśli chodzi o klejenie to ciężko sobie wyobrazić zrealizowanie takiego procesu bez prasy powodującej nacisk na klejone elementy. Dziś chciałbym przedstawić Państwu największe zalety takich pras i w skrócie chciałbym opisać ogólną zasadę działania tychże urządzeń.

Klejenie drewna z użyciem pras

prasa do klejenia drewnaBranża stolarska rozwija się niezwykle szybko. Już dawno minęły te czasy gdy jedynymi narzędziami stolarza była piła ręczna oraz heblarka. Obecnie w każdej stolarni znaleźć można mnóstwo urządzeń elektrycznych, hydraulicznych czy pneumatycznych, które ułatwiają pracę stolarzowi. Jednym z takich urządzeń jest hydrauliczna prasa do klejenia drewna. Jak już wspomniałem jest to urządzenie hydrauliczne co oznacza, że nacisk ramion prasy wywierany jest za pomocą sprężonej cieczy. Prasy o których mowa swoim wyglądem nieco odbiegają od pras o jakich Państwo zapewne myślą czytając ten tekst. Prasy stosowane przez stolarzy przypominają wyglądem stół wyposażony w imadła, który ustawiony jest niemalże pionowo. Prasy te są urządzeniami o dość dużych gabarytach dzięki czemu z ich użyciem możemy kleić nawet bardzo duże elementy. Stolarze używają takich pras do produkcji mebli i zgodnie twierdzą oni, że prasy te świetnie spełniają zadanie do jakiego zostały stworzone. Niemal każda taka prasa posiada wbudowany wskaźnik przedstawiający ciśnienie cieczy w układzie.

Dzięki wspomnianemu wskaźnikowi możemy kontrolować jak duży nacisk w danym momencie wywiera prasa. Warto wspomnieć również o cenie takich urządzeń. Obecnie prasę do klejenia drewna możemy zakupić już za kilka tysięcy złotych. Ceny takich pras różnią się głównie z powodu gabarytów oraz oczywiście z powodu mocy jaką dysponują dane urządzenia.