Większość nowych użytkowników komputerów zwykle uważa, iż droższe części oznaczają większe osiągi i jakość wykonania. Nie zwracają uwagi przy tym na fakt, iż najczęściej producenci podają w specyfikacjach suche osiągi podzespołów, uzyskiwane na testach bez współgrania z wieloma innymi częściami komputera.

Budżetowy komputer do gier

komputer dla gracza do 4000Wielu użytkowników przekonało się, iż części z najwyższej półki często nie mają osiągów nawet zbliżonych do tych, jakie producenci pokazują w specyfikacjach. Jest to najczęściej efekt nieodpowiedniego doboru podzespołów, które nie współgrają ze sobą po złożeniu komputera, nawet po zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania. Dlatego też dobrym wyjściem jest skonsultowanie się ze sprzedawcami w renomowanych sklepach komputerowych. Takie sklepy zazwyczaj mają możliwość złożenia komputera wedle specyfikacji klienta, dobierając części nie wedle ich ceny, a jakości. Może okazać się, iż komputer dla gracza do 4000 będzie działał o wiele lepiej niż droższa maszyna, z racji dobrze dobranych, kompatybilnych części od producentów oferujących podzespoły przeznaczone głównie do grania. Również w razie konieczności wymiany lub chęci podrasowania wnętrza komputera, warto porównać opinie o danych podzespołach, gdyż często zdarzają się części o identycznych nazwach, produkowane przez firmy optymalizujące sprzęt komputerowy, i nawet słabsze podzespoły od tych producentów mogą uzyskiwać o wiele lepsze osiągi niż oryginalny model.

Takie części różnią się ceną od oryginału dość rzadko, a jeśli już, to nie jest to bardzo zauważalna różnica. Często zdarza się, iż owe wyspecjalizowane części posiadają większe osiągi podczas faktycznego użytkowania, a także lepsze wykonanie niż o wiele droższe podzespoły z górnej półki.