Jak robione są odwierty przed kopaniem studni?

Odwierty geologiczne są robione w wielu przypadkach. Często geolodzy chcą sprawdzić przekrój gleby. Odwiert wykonuje się także przed kopaniem lub wierceniem studni. Właśnie na ten temat chciałbym zwrócić dzisiaj uwagę. Wykonanie takiego odwiertu potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy w danym miejscu faktycznie będzie cały czas woda i czy warto jest zaczynać kopać taką studnię.

Odwierty geologów przed wierceniem studni

odwierty geologiczne pod studnięTakie odwierty wykonuje się na działce, na której ma powstać studnia. Najpierw wykonuje się badania wodne, a odwierty mają potwierdzić przypuszczenia. Odwierty geologiczne pod studnię często wykonuje się również po to, by osoba badająca cieki wodne miała jakiś punkt zaczepienia. korzysta się przy tym ze specjalnych świdrów, które często działają na bazie silników spalinowych. Wiercenie jest bardzo szybkie i nie ma w tym przypadku znaczenia, z jakim typem gleby mamy do czynienia. Wiertło bardzo szybko wwierca się do poziomu wód gruntowych. Trzeba je wymienić tylko wtedy, kiedy skała macierzysta jest już odkopana. Dzieje się tak głównie na terenach górskich, gdzie takie skały są wyżej. Wiercąc odwiert geologiczny sprawdza się miejsce, w którym jest pierwsze dotknięcie z wodą stałą, a nie tylko z wilgocią w glebie. Jeśli dojdzie się do tego momentu, można śmiało przyznać, że w tym miejscu warto jest wykopać studnię, aby mieć ciągły dostęp do wody.

Odwierty geologiczne są bardzo potrzebne, ponieważ nie każde miejsce nadaje się pod studnię. Trzeba zbadać, gdzie opłaca się w ogóle wiercenie studni, aby nie było tak, że stracimy tylko nasze materiały. Podczas wiercenia studni warto jest uwzględnić kilka czynników, takich jak to, jak kamienisty jest grunt. Im więcej kamieni, tym większy napływ wody. Ta zasada sprawdza się w praktyce.