Operatorzy pił czy innych maszyn tnących są szczególnie narażeni na poważne wypadki przy pracy. Wynika to z ryzyka zetknięcia ręki z powierzchnią tnącą. Dlatego też w większości firm zwraca się szczególną uwagę na to, czy operatorzy urządzeń tnących noszą elementy ochronne dłoni, które dzięki wykonaniu ze specjalnych materiałów, nawet w wyniku nieszczęśliwego wypadku ochronią ich ręce.

Twarda osłona, czyli odpowiednie zabezpieczenie rąk

rękawice antyprzecięcioweMówiąc o elementach zabezpieczenia rąk pracowników obsługujących wszelkiego typu maszyny tnące, należy pamiętać aby były one wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz by posiadały odpowiednie atesty, świadczące o ich przydatności na danym stanowisku pracy. Rękawice antyprzecięciowe posiadają specjalne wkładki wykonane z metalu, które chronią dłonie w przypadku ich zetknięcia z ostrzem maszyny. Takie rękawice są o wiele cięższe od tych zwykłych, ponieważ posiadają metalowe wkłady ochronne, zabezpieczające przed poranieniem dłoni. Dlatego też jeśli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracy w firmie, powinniśmy pomyśleć o zakupie ich w większej ilości, dzięki czemu nawet w przypadku uszkodzenia, pracownik będzie mógł szybko założyć nowe rękawice i wrócić na swoje stanowisko pracy. Warto także podkreślić, że są one dostępne w wielu rozmiarach, co pozwala na idealne ich dopasowanie do wielkości dłoni pracownika. Przy ich zakupie warto sprawdzić czy posiadają odpowiednie atesty, gdyż w razie wypadku będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy wszystko aby nasz pracownik był odpowiednio chroniony.

Jak widać, wyposażenie osób obsługujących maszyny tnące w środki bezpieczeństwa, jest bardzo ważne, gdyż zapewnia im to bezpieczeństwo podczas codziennej pracy. Dlatego też powyżej opisane rozwiązanie powinno być podstawowym wyposażeniem każdego stanowiska w naszej firmie.