Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma obowiązkami, ale także z wielkim szczęściem. Noworodki domagają się karmienia co parę godzin i jest to dość uciążliwe dla kobiety, która karmi tylko piersią. Jednak z czasem sytuacja się normuje i maluch poza mlekiem, spożywa stale pokarmy. 

Jak uniknąć pogryzienia brodawek?

pogryzione brodawki podczas karmieniaBycie blisko z mama stymuluje malucha do rozwoju i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Doskonale zna głos mamy, a teraz po narodzinach także jej zapach i smak mleka. Podczas karmienia wzmacnia się więź emocjonalna między matką a dzieckiem i będzie ona trwać przez długie lata. Jednak nie zawsze jest to łatwe, bo maluch nie zawsze potrafi właściwie ssać pierś. Pogryzione brodawki podczas karmienia są najczęstszym objawem nieumiejętnego przystawiania dziecka. Aby tego uniknąć należy nauczyć się jak maluch musi łapać sutek. Jeżeli zacznie gryźć, to należy delikatnie wsadzić palec do jego ust i odstawić pierś. Dać do zrozumienia, że tak nie może i ponowić przystawienie tak, aby ustami objął brodawkę razem z otoczką, bo tylko wtedy nie będzie ranił delikatnej skóry. Jeżeli już mamy rany, lub popękaną skórę na brodawce, to dobrze jest po każdym karmieniu wetrzeć parę kropli mleka w poranioną skórę na brodawce i pozostawić do wyschnięcia. Po paru dniach skóra powinna się zregenerować, bo mleko działa łagodząco i przyspiesza gojenie ran. Alternatywnym środkiem może być krem z lanoliną, który kupimy niemalże w każdej aptece. Najważniejsze aby szybko reagować i nie dopuścić do powstania ran.

Okres karmienia trwa tylko od kilku do kilkunastu miesięcy i jest to wyjątkowy czas dla każdej karmiącej kobiety. Początki są trudne dla malucha i mamy, ale kiedy oboje się nauczą właściwej techniki, to będą to tylko cudowne chwile, które zbliżą dziecko do matki.