Działanie centralnego odkurzacza

Do sprzątania większość z nas używa zwykłych, małych odkurzaczy, które mają dość małe pojemniki na zanieczyszczenia, kabel zasilający  na kilka metrów i dość głośno pracują. Do małych pomieszczeń idealnie się sprawdzają.

Czym się wyróżniają centralne odkurzacze?

centralny odkurzaczStandardowe odkurzacze mają tą wadę, że trzeba je wszędzie nosić lub ciągnąć za sobą. Innowacją są dziś modele pionowe, ale za to mają niewielkie pojemniki na zabrudzenia i też trzeba je dość często ładować. Jak widać, każdy model ma jakieś wady i zalety, które należy przeanalizować przed zakupem. W przypadku dużych powierzchni mieszkalnych czy biurowych, najlepiej się sprawdza centralny odkurzacz, który ma znacznie większą moc, lepsze i bardziej wydajne filtry, które doskonale wyłapują wszelkie zanieczyszczenia i pyły oraz wyposażone są w duży pojemnik. Trzeba, przede wszystkim, zauważyć, że model centralny jest znacznie większy i nie posiada kółek tak tak tradycyjne odkurzacze, gdyż jest on przeznaczony do montażu na stałe na ścianie w kotłowni, w piwnicy czy na strychu. Jedynym elementem, który należy przenosić jest rura ssąca z końcówkami, którą wpina się do gniazdek znajdujących się w każdym pomieszczeniu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest brak kabla zasilającego, a wiece nie trzeba pamiętać o jego przełączaniu do innego kontaktu, brak hałasu, gdyż urządzenie znajduje się z dala od sprzątanych pomieszczeń. Z uwagi na rozmiar, moc i system instalacji w ścianach budynku, odkurzacz centralny wymaga usługi montażu instalacji przez fachowców.

Na rynku znajdziemy kilku czołowych producentów centralnych odkurzaczy, którzy poza sprzedażą sprzętu, świadczą usługi montażowe oraz serwisowe. Taki sprzęt można coraz częściej zaobserwować w hotelach i pensjonatach o dużej powierzchni.