Układy pneumatyczne są to systemy instalacji sprężonego powietrza i urządzeń nim zasilanych. Jednym z przykładów takiego urządzenia są siłowniki pneumatyczne czy klucze pneumatyczne stosowane w warsztatach samochodowych.

Z czego wykonuje się przewody pneumatyczne?

przeowdy pneumatyczneW przypadku kluczy w znacznym stopniu ułatwiają one pracę mechanikom, bo zastosowany w nich udar pozwala na odkręcanie nawet najbardziej upartych i zastygniętych śrub mocujących koła lub inne elementy samochodowe. Układy pneumatyczne są jednak bardzo wrażliwe na zabrudzenia i wilgoć występującą w powietrzu. Z tego właśnie powodu profesjonalnie wykonane przewody pneumatyczne używane do instalacji sprężonego powietrza są wykonane z tworzyw sztucznych o odpowiedniej gęstości bądź stali nierdzewnej. Ponadto są podłączone do tak zwanych osuszaczy, które mają za zadanie usunąć całą parę wodną ze sprężonego powietrza. Chroni to w znacznym stopniu urządzenia podłączone do całej sieci. W związku z tym, że w instalacjach powietrznych stosuje się wiele połączeń są wykorzystywane szybkozłączki pneumatyczne, które znacznie przyspieszają montaż i ewentualną rozbudowę lub modernizację systemu. Niektóre maszyny i urządzenia wymagają tylko cyklicznego zasilania powietrzem. Są wówczas dopierane do nich regulatory przepływu czyli tak zwane elektrozawory pneumatyczne podłączane do urządzenia małe sterowniki otwierające i zamykające dopływ. Instalacje pneumatyczne mają bardzo szeroką gamę zastosowań w produkcji jak i w usługach serwisowych.

Nie wymagają również ponoszenia dużych kosztów związanych z przygotowaniem instalacji do działania a następnie z konserwacją całości. Przeglądy mogą być wykonywane raz na kilka miesięcy a usuwanie drobnych awarii można wykonać samemu bez ponoszenia zbędnych wydatków związanych z korzystaniem z usług serwisów zewnętrznych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *