Mój tato jest świetnym rolnikiem, trzeba mu przyznać, ale nie ma głowy do interesów. Już kiedyś mama namawiała go, by unowocześnić gospodarstwo, kupić więcej trzody i mogłyby z tego być dobre pieniądze. Wtedy tata się wycofał, ale teraz słyszałam, że wrócili to tych rozmów. Planowali zakup dwustu świń i przebudowę chlewni.

Gdzie można kupić paszociąg spiralny?

paszociągi spiralneTrzeba było ją również dobrze wyposażyć. Tato zaczął wspominać, że sąsiad ma nowe paszociągi spiralne i takie też by nam się przydały, ale koszt ich zakupu z montażem przewyższał sporo zakładany budżet. Od razu pomyślałam, że tato pewnie w ogóle nie weryfikował informacji od sąsiada. Usłyszał cenę jednego paszociągu i wydawało mu się, że tyle ma dać. Powiedziałam, że w tym temacie się rozejrzę. Sprawdziłam najbliższy sklep rolniczy stacjonarny i Internet. To czego się dowiedziałam powinno tatę zadowolić. W hurtowniach paszociągi spiralne są tańsze, ale nie to było najważniejsze. Zapytałam, czy nie można by było kupić paszociągu bez montażu. Gdy wymagany jest samodzielny montaż to cena produktu jest zdecydowanie tańsza. Mieli do pomocy dwóch synów i zięcia. Gdyby to zrobili cena paszociągu wcale nie wydawała się taka wysoka. Podejrzewałam, że nie ma w montażu rurek większej filozofii. A może bardziej na to liczyłam, niż domyślałam się. Chciałam, by tato zautomatyzował chlewnię, wtedy też mocno by odciążył siebie. Silnik, spirala i rury zostały zamontowane kilka miesięcy później.

Różnicę zauważył od razu. Teraz chodził i doglądał, a wcześniej chodził i karmi. Nadal zagląda regularnie do chlewni, ale już nie boli go kręgosłup po tych wizytach. Poza tym, podniósł się standard gospodarstwa i tato chodził dumny jak paw. Mama śmiała się z niego, że gdyby nam nie uległ, to teraz by nie panował w tym królestwie.