Cechy charakterystyczne ogrodów barokowych

W Polsce projektuje się różne rodzaje ogrodów. Najczęściej są to style, które pochodzą z zachodniej Europy lub Dalekiego Wschodu. Coraz częściej wracamy do przeszłości, dlatego wokół domów pojawia się więcej ogrodów barokowych. Są to ogrody znane przede wszystkim z Francji.

Ogrody z altanami, wodotryskami, drzewami i rzeźbami

projektowanie ogrodów śląskByły to ogromne ogrody, w których znajdowały się sale, gabinety, teatry. Cechą ogrodów barokowych były piękne alejki otoczone żywopłotem. Polska również może pochwalić się klasycznymi barokowymi ogrodami. Przykładem może być tutaj warszawski Wilanów. Innym przykładem ogrodu barokowego jest ogród Czartoryskich w Puławach. W Białymstoku znajduje się Podlaski Wersal, który utrzymywany jest w stylu barokowym. Można też wspomnieć o Ogrodzie Saskim w Warszawie, ogrodzie w Łańcucie czy ogrodzie w Oliwie. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda ogród barokowy, powinien wybrać się właśnie w te miejsca. Obecnie projektowanie ogrodów śląsk pozwala na wykonanie przynajmniej namiastki ogrodu barokowego. Liczne barokowe elementy przenoszone są do przydomowych ogrodów. W ogrodach barokowych często znajdują się różnego rodzaju posągi, rzeźby. Cechą ogrodów barokowych jest to, że występuje w nich różnorodność form. Barok charakteryzuje się przecież przepychem. Oryginalne ogrody barokowe potrzebują naprawdę dużej przestrzeni, bo kiedyś zakładano je głównie przed pałacami. Można jednak przemycić wiele barokowych elementów do przydomowego ogrodu.

W ogrodzie barokowym na pewno powinny znaleźć się wodotryski, altany. Z nimi idealnie komponują się kwietniki, strzyżone rośliny. Warto postawić też na klasyczne rzeźby – najlepiej rzeźby kamienne. Wokół ogrodowych alei warto posadzić charakterystyczne dla baroku drzewa. Wśród nich należy wymienić takie jak lipy, wiązy czy też kasztanowce.