Bezpiecznie na placu zabaw

Niegdysiejsze podwórka z trzepakami, na których toczyły się dziecięce zabawy, zostały zastąpione nowoczesnymi, świetnie wyposażonymi placami zabaw. Są te place zagospodarowywane z myślą o dzieciach od 0 do nastu lat, ze szczególnym uwzględnieniem ich sprawności fizycznej. Znajdują się tam różne konstrukcje i przyrządy do zabaw sprawnościowych.

Różne rodzaje nawierzchni

nawierzchnia na plac zabawNa placu zabaw ważny jest nie tylko sprzęt i wyposażenie, ale, może nawet przede wszystkim, podłoże, na którym to wszystko stoi. Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw wyłożona  gwarantuje, w razie upadku, miękkie lądowanie. Jest kilka rodzajów sztucznych nawierzchni. Może to być sztuczna trawa, która zamortyzuje każdy upadek. Inne rozwiązanie, to wylewany granulat na gruntowe podłoże. Można również wyłożyć płytki gumowe z granulatu. Nawierzchnie te są elastyczne i sprężyste, dzięki czemu, ewentualny upadek dziecka, nie spowoduje złamań. Na placu zabaw znajduje się wiele przyrządów w różnej kolorystyce i o różnym przeznaczeniu. Dzieci i młodzież korzystający z tych urządzeń, bawiąc się, ćwiczą sprawność, mięśnie i wiele innych cech niezbędnych w prawidłowym rozwoju. Z placu zabaw korzystają różne dzieci, dlatego uczą się tutaj również przyjazni, współpracy, pomagania i rywalizacji. Nawierzchnia jest bardzo ważnym elementem placu zabaw. Chodzi nie tylko o rodzaj nawierzchni, ale również jej kolor i jakość. Jest to istotny element, który, oprócz przyrządów do ćwiczeń, przyciąga lub nie dzieci i młodzież na plac zabaw.

Nawierzchnie produkowane są w kilku firmach i oferowane na stronach internetowych. Producenci informują o stosowanych surowcach, technologiach i parametrach oferowanych nawierzchni. Oprócz zakupu nawierzchni można również zamówić jej ułożenie we wskazanym miejscu.